Před lety jsme při návštěvě jednoho z největších podniků v Polsku společnosti TopFarms Glubczyce zachytili testování nového traktoru Claas Axion 930, který zde prováděl přípravu půdy na sadbu brambor. Jelikož podnik TopFarms Glubczyce osazuje ročně bramborami na 1000 ha orné půdy, musí v podniku dbát na rychlou, ale přesto kvalitní přípravu půdy a následnou sadbu v termínu cca 14 dní, kdy sadbu nekomplikuje vlhko ani déšť. Proto také dochází na nepřetržitý provoz, kdy stroje prakticky zhasínají motory pouze při dotankování paliva. 

Polští sousedé zde zvolili technologii přípravy půdy šestimetrovými rotačními branami Lemken  Zirkon, v kterých zde pracoval výše zmiňovaný traktor Claas Axion 930, Valtra S 352, Fendt 936 a Case Magnum 335. Přestože není práce s rotačními bránami náročná na tažnou sílu, je energeticky velmi náročná a motory zde pracují na hranici výkonu. Ne jednou se při naší návštěvě stalo, že motor stroje se jednoduše při práci udusil. Jelikož se jednalo o prakticky stejně výkonné stroje pracující v takřka stejných otáčkách a v naprosto stejných podmínkách, provozovatelé si udělali vlastní interní měření spotřeby paliva u všech zkoušených strojů.

Pracovní hloubka všech strojů byla 25 cm ve velmi těžkých půdách a rychlost se pohybovala do 3,5 km/h.

Rozdíly ve spotřebě paliva byly více než 30%, a to byl jeden z důvodů, proč si nakonec do podniku nakoupili 2 stroje značky CLAAS, konkrétně nejsilnější modely AXION 950. 

Foto: Jan Schusser

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.