Reaktor. Když se řekne reaktor představím si jaderný reaktor, tedy zařízení, které velmi efektivně a účinně vyrábí elektrickou energii z řízené jaderné reakce. Ovšem, když jsem vyrážela podívat se na cisternu Zunhammer, která nese označení Reactor, vůbec jsem netušila, co si mám představit. Až na místě jsem se dozvěděla, že cisterna slouží jako dopravní prostředek k postřikovači a že jejím unikátem je schopnost předmíchat postřikovou jíchu, čímž významně zvyšuje produktivitu práce aplikační linky.

Moras akciová společnost je konvenčním zemědělským podnikem s rostlinnou i živočišnou výrobou. Celkem hospodaří na výměře přibližně 2500 ha, na které pěstuje ječmen, pšenici, kukuřici a řepku. Na zhruba 100 ha pěstují též jetel nachový na semeno a jako půdu zlepšující plodinu. Rostlinná výroba slouží jako krmivová základna pro živočišnou výrobu, kam patří chov a výkrm prasat a drůbeže.

Jeden samojízdný postřikovač místo dvou

„Jednoduše řečeno hlavním impulzem pro koupi nové cisterny Zunhammer Reactor s přimíchávacím zařízením byla potřeba zrychlit aplikační linku, tak aby v podniku mohl být pouze jeden samojízdný postřikovač,“ vysvětluje pohnutky pro koupi nové cisterny mechanizátor podniku František Novák. Druhý postřikovač by pak mohl být jen menší tažený. V minulosti měl podnik samojízdné postřikovače dva, ale přeci jen držet dva takové stroje je nákladné. Navíc slabým článkem celé aplikační linky byly i dvě staré desetikubíkové dopravní cisterny. Když tedy přišel čas obnovy, který v Moras akciová společnost nastává jednou za pět až šest let, rozhodli se v podniku změnit technologii od základu. Místo dvou samojízdných postřikovačů pořídili jen jeden, ale dopřáli mu sofistikovanou dopravní cisternu s pořádnou kapacitou a se směšovacím zařízením. Výsledkem je zvýšení produktivity linky a významné ušetření nákladů. V praxi to vypadá tak, že dopravní cisterna dopraví vodu na kraj pole, a zatímco postřikovač stále aplikuje, cisterna mu zatím předmíchá postřikovou jíchu. Následně díky svému výkonnému čerpadlu postřikovou jíchu do postřikovače „natlačí“.

Zařízení na směšování

I když je cisterna Zunhammer dostatečně zajímavá sama o sobě, meritem celé reportáže bylo směšovací zařízení, které je její součástí. A to doslova. Na trhu sice existují podobná směšovací zařízení, ale většinou jsou na cisternu montovaná vzadu a prodlužují její délku někdy až o dva metry. Navíc k zařízení není optimální přístup a v neposlední řadě výhrady mohou být i k trnu na otevírání kanystrů, který podle zkušeností některých zúčastněných umí říznout do ruky, pokud je vyvinuta větší síla, anebo se pro změnu kanystr málo otevře, pokud je vyvinuta síla menší. Zkrátka zemědělskému podniku Moras akciová společnost se směšovací zařízení líbilo, ale představoval si jiné provedení. Nakonec objevil prostřednictvím společnosti Agrimachines cisternu Zunhammer určenou výhradně pro rostlinnou výrobu se systémem míchání, který splňoval jejich požadavky. Vyrábí ji na Slovensku společnost Aplitec, dceřiná společnost Zunhammeru.

Kam s ním

Společnost Aplitec spolupracuje se společností Zunhammer již více než 25 let při výrobě různého příslušenství a svařovaných dílů. Když se dohodly na vývoji, výrobě a montáži směšovacího zařízení, vznikla především otázka, kam s ním, aby nebyly zvětšeny rozměry cisterny (o nevhodnosti zavěsit ho vzadu jsem již psala) a zároveň, aby některá příslušenství, například pohodlný, nízko položený zadní rám sloužící pro odkládání kanystrů s chemií, mohly být stále součástí cisterny. Nakonec se konstruktéři rozhodli pro umístění směšovací nádrže o objemu 500 l pod cisternu, přesně mezi táhlo a nápravy. Kromě nádrže je další součástí systému Ekomixér, jehož nálevka s rozřezávacím trnem a rotační tryskou byla umístěna na levou stranu, aby k ní byl dobrý přístup, tedy aby byla dostatečně nízko a obsluha nemusela kanystry zvedat příliš vysoko.

Jak to funguje

V podniku Moras akciová společnost jsme měli možnost vidět novou cisternu přímo v akci. Zatímco postřikovač se svou obsluhou Ladislavem Jelínkem aplikoval postřikovou jíchu na poli, obsluha cisterny David Dvořáček spustil Ekomixér a na oplachovací trysku narazil kanystr. Obsah se v mixéru smíchal s přitékající vodou, přičemž rotační tryska kanystr ještě propláchla. Smíchaná kapalina proudila do směšovací nádrže, do které byla připouštěna voda, a obsah se dále ředil a míchal. Když postřikovač skončil práci a dorazil k cisterně, propojily se oba stroje hadicí a obsah směšovací nádrže spolu s čistou vodou byl natlačen do postřikovače. Pro plnění se totiž používalo výrazně výkonnější čerpadlo cisterny. Odstředivé čerpadlo postřikovače má reálný průtok asi 800 l/min, zatímco čerpadlo cisterny má podle konkrétní specifikace průtok 1500 až 4000 l/min. Cisterna Zunhammer Reactor v Morasu naplnila 6300litrovou nádrž postřikovače za 8 min., včetně všech servisních procesů. U problematiky výkonu čerpadla ještě chvilku zůstaňme. On totiž limitem nemusí být výkon čerpadla, ale také průměr potrubí. A tam je třeba se zamyslet nad tím, že potrubí musí někdo fyzicky připojit k postřikovači, takže musí být dostatečně dlouhé a na zvážení je pak jeho průměr v souvislosti s hmotností. Každopádně výkonné čerpadlo se hodí například tam, kde postřikovač často aplikuje močovinu. Ta je do vody přidávána jako granulát a pro rozpuštění tedy potřebuje pořádně promíchat.

Nejen rychlost, ale i další výhody

Kromě rychlosti a snadné manipulace s kanystry s chemií má směšovací zařízení i další výhody. Tak například tím, že je na míchání chemie dostatek času a v podstatě se míchá v několika fázích (nejdřív v Ekomixéru, pak ve směšovací nádrži a nakonec ještě čerpadlem cisterny), molekuly se lépe promísí, postřiková jícha je homogennější a má větší účinnost. Druhou zajímavou výhodou, kterou sice v České republice nejspíš nevyužijeme, ale na Slovensku se majitelům velmi líbí, je schopnost systému precizně vypláchnout kanystry. Takto vypláchnuté kanystry totiž nemusí podnik odevzdávat do nebezpečného odpadu, nýbrž je odevzdává zdarma asociaci Ochrany rostlin a ta je likviduje jako běžný plast.

Rekapitulace

Nový postřikovač v podniku pracuje od letošního jara a cisterna se k němu přidala v září. Jak říká František Novák, s linkou jsou spokojeni, protože se výrazně zvýšila rychlost a produktivita. Postřikovač má objem nádrže 6300 l. a záběr ramen činí 36 m. předchůdci měli sice stejný záběr ramen, ale nádrž o objemu 4000 l. Zatímco dnes postřikovač s dopravní cisternou zvládne bez problému 240 ha za den (rekord má dokonce 360 ha), dříve to bylo jen 160 ha. A protože jsou dopravní vzdálenosti v podniku docela velké, může za zrychlení výkonná cisterna Zunhammer Reactor s předmícháním, jednak díky své velké kapacitě a jednak díky tomu, že využívá nulových časů postřikovače.

Text vyšel v týdeníku Zemědělec 49/2023. Jeho autorem je Martina Karásková.

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.