Technika na ho…, respektive na kejdu

Společnost AgriMachines SE zastupuje v České republice aplikační techniku Zunhammer. Německý výrobce je známý celou řadou zajímavých vychytávek a patentovaných řešení. Základem je jednoduchá, a přece sofistikovaná konstrukce, kdy cisterny samy o sobě mají nízkou hmotnost, a přitom velkou kapacitu: to jim dává velkou produktivitu, vylepšuje ekonomiku a v neposlední řadě šetří půdu. AgriMachines SE měla letos svůj stánek i na výstavě Animal Tech 2023 v Brně.

Ještě, než jsem došla na hlavní stánek společnosti AgriMachines, potkala jsem velkou žlutou návěsnou cisternu Zunhammer postavenou na třínápravovém podvozku, která doslova díky svému nápisu zvala návštěvníky na stánek AgriMachines SE.

Aplikační cisterna SKE

Kdo se nechal pozvánkou zlákat, ten rozhodně neprohloupil. Na stánku mohl obdivovat taženou cisternu Zunhammer SKE 18500 l vystavenou v agregaci s dvanáctimetrovým aplikátorem Glide-Fix, dále talířový aplikátor Zunhammer Kusgu ve třímetrové verzi nebo dokovací stanici Trista. Tažená cisterna Zunhammer SKE 18500 l má všechny chytré konstrukční prvky cisteren Zunhammer. Příčný řez nádrží má tvar srdce. Není to ani tak kvůli romantice, nýbrž proto, že spodní část nádrže a tím i nákladu je uložena úplně dole mezi nápravami. Výhodou je pak nízko položené těžiště a s ním spojená i lepší stabilita. Nádrž je plastová, to je nakonec další známá věc u cisteren Zunhammer, a je beztlaká, takže nevyžaduje ani certifikaci, ani pravidelné revize. Další známým, geniálně jednoduchým, a proto patentovaným prvkem cisteren Zunhammer je rám, který slouží rovnou pro vedení kejdy. Ušetří se tak materiál a zároveň hmotnost.
Zunhammer má ve svém portfoliu jak cisterny s čerpadlem, tak bez něj. Vystavená SKE byla ve vyšší výbavě, takže disponovala čerpadlem o průtoku 4300 l/min. Měla flotační pneumatiky, podvozek odpružený pneumaticky pomocí měchů a odpruženou měla i oj.

Botkový i talířový aplikátor

Přesnost aplikace a dodržení nastavené dávky s minimálními ztrátami živin jsou již 65 let hlavním mottem společnosti Zunhammer. Proto Zunhammer vyvíjí a prodává vlastní portfolio aplikátorů. Aplikační cisterna Zunhammer SKE 18500 l byla agregována s dvanáctimetrovým botkovým aplikátorem Glide-Fix, jehož výhodou je především nízká hmotnost, dobrá kopírovací schopnost terénu a nízké riziko ucpání. Botka vytvoří mělkou drážku a kejda je následně do ní aplikována. Dalším aplikátorem, který byl vystaven samostatně ve třímetrové pracovní verzi, je diskový aplikátor Kusgu.
Kusgu jsou vlastně krátké talířové brány s dvěma řadami zubatých disků. To, co je na aplikátoru unikátní, je místo aplikace kejdy. Koncovka aplikační hadice není vyvedena ani před diskem, ani vedle disku nýbrž za první řadou disků vždy pod středovou osou. První řada zubatých disků vytvoří drážku, do které je kejda injektována, a druhá řada kejdu jednoduše zahrne. Pokud by byla kejda uložena například vedle disku, pak ji sice první řada zahrne, ale druhá opět odhrne, případně ještě hůř rozhází opět po povrchu.
Zajímavý byl na aplikátoru Kusgu i černý adaptér trůnící na závěsu stroje. Ten je určený k tomu, aby se ramena měla možnost pohybovat a nedošlo k prasknutí. V expozici byl vystaven ještě jeden aplikátor, který sice nebyl z výroby společnosti Zunhammer, ale s cisternami Zunhammer si rozumí. Byla jím novinka od italské firmy M.O.M. profesionální travní injektor EcoInject. Stroje od společnosti M.O.M. Agrimachines SE v České republice již nějaký ten pátek zastupuje. Známý je například nesený půdozpracující stroj s hydraulicky roztažitelným rámem s roztečí pracovních sekcí 45–75 cm strip-till Strip Hawk Easy.
Nový travní injektor EcoInject je úplnou novinkou a na stánku v Brně byl k vidění, jak se říká, „v plné palbě“. Stroj s pracovním záběrem 6,4 m dovezla společnost AgriMachines SE vybavený s plnými disky. K dispozici je ještě varianta s děrovanými disky, která lépe pracuje v lehčích sypčích půdách. EcoInject má hydraulický přítlak, což je výhodné naopak tam, kde jsou půdy tvrdé. Navíc každá dvojice disků je umístěna na čepu tak, aby se mohla natáčet, když souprava vyjíždí zatáčky, a aby se nesunula bokem. Výbavou na přání je centrální mazání, což zajistí dlouhou životnost stroje. EcoInject je ideální k agregaci například se samojízdným aplikátorem nebo tam, kde se jezdí rychle a aplikují se vyšší dávky. Injektor takovou práci zvládá také díky velké kapacitě rozdělovací hlavy až 100 kubíků na hektar.

Dokovací stanice Trista

V sortimentu má AgriMachines několik dokovacích stanic a na stánku v Brně byla k vidění dokovací stanice Trista, která funguje na principu třícestného ventilu, jenž může být ovládán přímo z kabiny traktoru. V praxi to vypadá následovně: Cisterna s nasávacím ramenem přijede ke stanici a zasune rameno. Senzor ve stanici rozpozná rameno a otočí třícestný ventil, tak aby cisterna mohla sát. Když je plná, senzor opět dá pokyn třícestnému ventilu a přívod kejdy se zavře. Navíc je nastaven časový úsek, kdy cisterna ještě přisaje vzduch, tak aby nedošlo k odkápnutí kejdy. Všechno se tedy děje automaticky a pro obsluhu je to velmi komfortní. Zajímavá je i možnost vybavit dokovací stanici Trista NIR senzorem VAN-Control. Díky tomu je monitorována výživová hodnota kejdy v každé nasáté cisterně. To je výhodné například v případě
službařů.

Dopravní cisterna EcoTanker

Vraťme se na začátek, k cisterně, která mě ke stánku firmy AgriMachines vlastně dovedla. Je to nová návěsná dopravní cisterna Zunhammer EcoTanker LS 38F.28 Edition. Její výhodou je její nízká hmotnost. I když na to nevypadá, podle hmotnosti je to úplná Twiggy a díky tomu může i v Německu, kde je maximální povolená hmotnost soupravy 40 tun, vozit až 30 kubíků. Postavena je na odlehčeném podvozku Berger EcoTrail s pneumatickým odpružením a třemi nápravami, z nichž první je zvednutelná a třetí je řízená. Agregována může být s klasickými auto tahači anebo traktor tahači, případně s traktorem a podvozkem dolly. Novinkou oproti předchůdkyni je její menší délka, což znamená lepší manévrovatelnost. To umožnilo mimo jiné i kompaktnější čerpadlo, kterým je vybavena. Jde o čerpadlo Vogelsang, které je hydraulicky poháněné a nemá žádnou přídavnou převodovku, čímž je kompaktnější a také lehčí. Cisterna je vybavena vrchním sacím otvorem Andock NW250 pro nasávání samojízdných aplikátorů. Možností plnění je několik variant. Buď je plněna ze shora, nebo, pokud je jímka vybavena čerpadlem, které materiál do cisterny natlačí, pak má nasávací otvor z boku, a konečně si umí materiál nasát pomocí čerpadla Vogelsang i sama a to zadním nasávacím otvorem.

Autorem článku je Martina Karásková, vyšel v měsíčníku Mechanizace zemědělství 7/2023.

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.