Aplikace tekutých hnojiv (kejda nebo digestát) má v porovnání s rozmetáním minerálních hnojiv svá specifika. Jedním z nich je doprava tekutého hnojiva ze skladovací jímky na pozemek, kde se aplikace provádí. V odborných kruzích se často diskutuje o tom, kdy je vhodné rozdělit samotnou dopravu a aplikaci hnojiva. 

EFEKTIVNÍ DOPRAVA KEJDY

V Zemědělském družstvu Dolní Újezd mají již několik let jasno – doprava kejdy a digestátu je oddělena od samotné aplikace. Systém je velmi efektivní a zvýšila se výkonnost celé aplikační linky. Základem dopravy tekutých hnojiv jsou nákladní vozidla s cisternami o velkém objemu (30-32.000 l), které výrazně snížily spotřebu pohonných hmot a zvýšily přepravní výkon v m3/h. 

SAMOCHODNÝ APLIKÁTOR KEJDY

V Dolním Újezdu se používají tažené aplikační cisterny ZUNHAMMER vybavené tříbodovým závěsem umožňující práci s několika aplikátory (diskový travní injektor, krátké disky s injektáží pod povch půdy). Letos je doplnil samochodný aplikátor CLAAS XERION s nástavbou ZUNHAMMER o objemu 16.000 l. 

Vyšší denní výkonnost, menší utužení půdy a lepší obratnost při manévrování na souvrati jsou hlavní výhody samochodných strojů. Velký dosah nasávacího ramene, vysoce výkonné čerpadlo s kapacitou 9.300 l/min, možnost používat tzv. Psí chod a také velká tahová síla umožní používání adpatérů pracujících ve větší hloubce. 

Na přiložených fotografiích zachycena aplikace digestátu z bioplynové stanice botkovým adaptérem ZUNHAMMER Glide-Fix 12m. 

Foto: Jan Schusser

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.