Dusání siláže se dá dělat několika způsoby. A taky se dá dělat profesionálně!

U dusání siláže existuje spousta zavedených pravidel, které se na dané farmě, nebo zemědělském podniku dodržují. Jedním z těch základních pravidel je, že se na dusání siláže používají vyřazené nebo málo používané stroje, které v době nasazení sklizně zůstávají „volné“.  Velmi často tak sklízený materiál znehodnocují vytékajícím motorovým olejem, naftou a hlavně hydraulickým olejem stroje se stářím více než 30 let. Jejich typickým zástupcem jsou nakladače HON, KNB 250, traktory ŠT 180 nebo jejich verze s nakladačem ŠT 180 N.

Ať už se jedná o kukuřičnou siláž a travní senáž určenou jako krmivo hospodářských zvířat, nebo zdroj energie pro bioplynové stanice, vždy je důležitý čas a kvalita zpracování.

Teleskopické nakladače dokáží sklízený materiál pěkně rozvrstvit a rozhrnout, chybí jim však potřebná hmotnost a síla pro dusání.

Těžké čelní nakladače mají dostatečnou hmotnost a sílu, hydrostatický pohon pojezdu je však nevhodný pro současné hrnutí materiálu a překonávání výškového rozdílu na silážní jámě.

Pro dusání se jeví jako nejvhodnější těžké kolové traktory s přídavným závažím, popř. dusacími koly.  Takto vybavený traktor však nemá dostatečnou výkonnost pro rozhrnování materiálu, proto je často doplňován teleskopickým nebo čelním nakladačem.

Stroj, který dokáže kombinovat čelní nakladač a má dostatečný výkon motoru i hmotnost nejen pro rozhrnování, ale i pro dusání siláže je CLAAS XERION.  Doplněný o čelní vyhrnovací radlici, nebo kombinované vidle s vytlačovacím čelem dokáže výborně vrstvit a rozhrnovat sklízený materiál, který svou vysokou hmotností (doplněnou o dusací kola) dokonale udusá.  Použití krabího chodu usnadní dusání co nejblíže boční stěny silážní jámy. Plynulá převodovka ZF umožní plynulou jízdu s co nejnižšími otáčkami motoru, zajišťující nízkou spotřebu paliva.

Na přiložených fotografiích jsou příklady, jak dělat dusání siláže efektivněji s nižšími náklady. 

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.