Již od roku 1988 představuje jméno GÖWEIL synonym pro nejkvalitnější výrobní program v oblasti techniky ovíjení a lisování balíků. Veškeré stroje a přístroje jsou plánovány, vyvíjeny a vyráběny přímo v sídle firmy v Kirchschlagu (Horní Rakousko).

Firmu založil vyučený strojní zámečník Herbert Göweil. Již v prvním roce vyvinul první ovíjecí stroj z firmy Göweil. Milníkem u první ovíječky byla realizace rotujícího ovíjecího ramena s konstrukcí, která do té doby nebyla. Tím byl položen základní kámen dnešního úspěchu.

Během desítek let se firma GÖWEIL celosvětově etablovala jako specialista na výrobu zemědělských strojů a v současnosti si již také udělala jméno ve výrobě lisovací a ovíjecí techniky pro průmysl.

Technika značky Göweil se poprvé předvedla na stánku společnosti AgriMachines na polní výstavě Naše pole. Konkrétně to byl lis s pevnou lisovací komorou G1 F125. Jeho výhodou je robustní konstrukce a bez problému slisuje i senáž, kdy výsledný balík váží 800 kg a víc. Pevně slisovaný balík začíná čistým nabráním materiálu. Sběrač má pracovní šířku 2,2 m a je osazen vždy šesti řadami hrotů, přičemž vzdálenost hrotů činí 51 mm. To zajistí, že stroj snadno materiál posbírá i z velmi širokých a bohatých řádků. Výhodu přináší centrální zavěšení, díky kterému se sběrač může vykývnout až o 150 mm a případně vyrovnávat nerovnosti terénu.
Geniálně jednoduchým řešením jsou rovněž jedinečné plastové stěrky. Oproti plechovým stěrkám plastové stěrky odolávají nejsilnějšímu namáhání a při nárazu na cizí tělesa se nezohýbají. K „hvězdicovitému“ rotoru s průměrem 570 mm je materiál podáván podávacím válcem a rotor tak materiál snadno transportuje dále do stroje. Řezací ústrojí se nachází nad rotorem, což přináší možnost snadného přístupu k nožům zepředu. Řezací ústrojí je vybaveno 30 dvoubřitými otočnými noži a umožňuje délku řezu 35 mm. Srdcem stroje je lisovací komora s velikostí 1,20 x 1,25 m, která je vybavena
osmnácti bytelnými lisovacími válci. Materiál, ze kterého jsou válce vyrobeny, má tloušťku 4 mm a uvnitř jsou válce ještě zesíleny. Profil žeber zajišťuje optimální hustotu lisování a bezpečné otáčení balíku. Přímo před rotorem zajišťuje startovní válec se speciálním profilem optimální otáčení balíku i jeho bezpečný start. Nezáleží na tom, zda jde o siláž, seno nebo slámu. Zajímavý a patentovaný je zachycovač balíku, který umožňuje plně automatické zachycení balíku a brání tím nekontrolovanému odkutálení při odložení balíku ve strmých svazích. Unikátem je pak možnost vázání jak do sítě, tak do fólie. Ideální je tato funkce například, pokud je v jednom dni potřeba lisovat senáže, siláže, sena nebo slámu. Dvojité vázání osadí jednou rolí sítě a jednou rolí fólie. Použití vázání do sítě nebo jiného vázání do fólie se volí prostřednictvím
terminálu. Zbytečné doby stání pro změnu z fólie na síť a opačně tím odpadají.

U výše popsaného lisu na válcové balíky je možné si všechny informace ověřit v praxi. AgriMachines totiž pro tuto sezónu nabízí aktivní předvádění. A kromě lisu G1-F125 bude k dispozici na předvádění další zajímavý stroj, a to jmenovaný lis v kombinaci s baličkou, tedy model G1-F125 KOMBI. Spojení lisu s baličkou přináší celou řadu výhod, především pak úsporu
času a peněz. Podstatnou roli ovšem hraje i nárůst kvality krmiva. Navíc v poslední době získává stále větší prioritu kromě senáže i konzervace mnoha dalších materiálů, jako je kukuřice nebo vojtěška, a s ní právě kombinovaný lis umí pomoci.
A když už jsme u kukuřice, pak je velmi zajímavým strojem kombinovaný stroj LT-Master F115. Tento model prošel nedávno přepracováním a nabízí velmi dobrý výkon s vysokým zhutněním materiálu. I když je nazýván „lisem na kukuřici“, slisuje i další materiál do úhledných válcových balíků a ty ihned zabalí. Stroj se těší velkému zájmu i v České republice, těchto
sofistikovaných strojů byly prodány již tři kousky.

Stroje Göweil jsou mimořádně robustní a mají dlouhou životnost. V nabídce firmy jsou:

Lis na kulaté balíky: Při vývoji lisu s pevnou komorou G-1 byl kladen důraz na vytvoření absolutně profesionálního stroje s maximální výkonností. Kromě extrémně robustní konstrukce byly kompletně nově promyšleny a zásadně zlepšeny v této oblasti běžné „standardní komponenty“.

Kombinované lisovací a ovíjecí stroje: Spojení lisů a ovíječek do jednoho pracovního procesu umožňuje mimořádně hospodárný způsob práce. Kromě úspory času a peněz hraje podstatnou roli především nárůst kvality krmiva. Kromě senáže z trávy získává stále větší prioritu také konzervace mnoha dalších materiálů jako kukuřice, CCM, vojtěšky, cukrové řepy atd.

Ovíjecí stroje na kulaté balíky: S ovíjecími stroji na kulaté balíky GÖWEIL je senáž zabalena rychle, čistě a absolutně vzduchotěsně. Různá řešení jsou perfektně střižena na míru různým oblastem použití. Díky množství dodatečných vybavení mohou být ovíječky individuálně rozšířeny.

Ovíjecí stroje na hranaté balíky: Ovíjecí stroje na hranaté balíky GÖWEIL jsou k dostání v různých variantách, používaných jak stacionárně, tak jako tažený stroj, a kromě hranatých balíků ovíjejí také kulaté balíky. Tyto stroje s dlouhou životností balí krmné jednotky do nepropustných, vysoce kvalitních balíků. Předpokladem stejnoměrného ovíjení je široký, průchozí transportní pás.

Transportní zařízení na balíky: Ať už jde o kulaté nebo hranaté balíky, ovinuté nebo neovinuté, nebo rovnou o více balíků, s transportním sortimentem GÖWEIL může být krmivo dopraveno rychle a nekomplikovaně k místu skladování nebo k místu krmení.

Rozdružovací technika balíků: S uvolňovači GÖWEIL může být senáž rychle a čistě oddělena od materiálu fólie i rozdělena a dána ke zkrmení zvířatům.

Sklopné lžíce: Při odklízení sněhu, zarovnávání ploch, přepravě a mnoha dalších pracích je zadní lžíce GÖWEIL se sklopnou mechanikou velkou podporou. Tato absolutně profesionální sklopná lžíce se vyznačuje přednostmi, jako je zesílená mulda, extrémní zvedací síla a maximální výklopná výška. Ploché dno lžíce umožňuje snadné nakládání, kromě toho díky otevřenému tříbodovému rámu nezůstává v rámu žádný materiál ani při zarovnávání ploch nebo odklízení sněhu. Sklopná mulda je k dostání v mnoha velikostech a provedeních a také jako varianta pro montáž na vysokozdvižný vozík.

Bruska na nože: S bruskou nožů GÖWEIL se bez námahy brousí jak obloukové tak i rovné nože, rychle a jednoduše. U brusky lze individuálně a plynule přizpůsobit sklon a délku. I broušení nožů s velmi malým poloměrem tak není žádný problém. Díky integrovaným dorazům otáčení se nebrousí přes hranu nože. Na stole MS 100 jsou již zadány nejběžnější poloměry, což usnadňuje nalezení správné pozice.

Průmyslová technika lisování a ovíjení: Odvoz a skladování odpadu mohou často představovat velký problém, optimálním řešením zde je zpracovávat odpad do lisovaných balíků. Průmyslové stroje GÖWEIL jsou optimálně vhodné pro lisování a ovíjení odpadu a mnoha dalších materiálů. Kromě techniky pro ovíjení balíků je paletový ovíjecí stroj optimálním řešením pro balení paletového zboží do smršťovací fólie.

Zaujala vás tato značka? Neváhejte nás kontaktovat.

Část textu byla zveřejněna v Mechanizaci zemědělství 7/2023. Autorem je Martina Karásková a Tomáš Kopa.

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.