Není nic nového pod sluncem, že užitkovost nejen dojného skotu úzce souvisí se zdravotním stavem zvířat a ten do jisté míry závislý na kvalitním krmivu. Základem krmné dávka bývá často siláž a pokud má být kvalitní, pak je třeba na to myslet už při její výrobě. Výsledná kvalita siláže je obvykle přímo úměrná kvalitě použitých surovin, kvalitě zpracování i následného uskladnění.

Výroba siláže i senáže může probíhat různě. Jednou z alternativ je lisování materiálu do kulatých balíků a jejich následné ovinutí vzduch nepropustnou fólií. Na trhu je řada strojů vhodných k tomuto účelu, nicméně LT Master od společnosti Göweil je jen jeden. Nabízí vysoký výkon i kvalitní práci a v České republice ho zastupuje společnost AgriMachines.

Jak je to s tou siláží    

Nejdříve se, ale vraťme k siláži a k procesu jejího vzniku. Během procesu silážování se píce ukládá do prostoru, který je vzduchotěsně uzavřen, čímž se zachovává krmivo ve šťavnatém stavu. Konzervace probíhá působením mléčného kvašení cukrů obsažených v silážované surovině. K tomu je zapotřebí správné zhutnění materiálu v silážním prostoru spolu s omezením výměny plynů. Při nedodržení technologické procedury dochází k aerobní degradaci, při které se znehodnocuje siláž biochemickými procesy za přístupu vzduchu. Vzniká kyselina máselná, octová nebo mravenčí a siláž je pak nepoužitelná.

Göweil LT Master v praxi

Göweil LT Master je stroj právě pro výrobu siláže případně senáže, ale nejen to. Jde vlastně o stacionární lis na válcové balíky, který zvládne slisovat různý materiál a celý proces od lisování až po zabalení balíku provede zcela automaticky bez zásahu obsluhy. Pouze k vyložení balíku je třeba z bezpečnostních důvodů ruka člověka. Ne, že by ta ruka balíky fyzicky vykládala, avšak musí zmáčknout ovládací tlačítko k jejich vyložení.

V praxi to může vypadat následovně. Lis je zapřažen za traktor a dotažen na kraj pozemku. I když jde o stacionární stroj, je vybaven samostatným dvounápravovým podvozkem včetně dvouokruhových vzduchových brzd a je schválen pro rychlost až do 80 km/h. LT Master si rozumí ideálně s traktorem o výkonu 200 koní.

Na kraji pozemku dochází k rozložení stroje, které je řešeno hydraulicky. Celá procedura přípravy stroje trvá asi 3 minuty, což ocení zejména poskytovatelé služeb, protože ti mění stanoviště i několikrát denně. Následně přijede dopravní prostředek s materiálem a vyloží materiál do zásobníku. Göweil LT Master dokáže slisovat různorodý materiál, jako je například kukuřičná řezanka z celých rostlin, CCM neboli vřetena a zrna kukuřičných klasů, vojtěška, cukrovarnické řízky, trávy či obiloviny. Vzhledem k tomu, že listuje i další materiály jako jsou dřevěné třísky, hobliny, kůrový mulč nebo třeba technické konopí, uplatní se i v dalších odvětvích.

Ze zásobníku je materiál podáván podlahovým dopravníkem dále do útrob stroje až do lisovací komory, která je tvořena lisovacími válci a tvoří balíky o průměru 0,6 až 1,15 cm.  Po slisování materiálu podjede pod lisovací komoru stůl, na který je následně balík vyložen. Stůl i s balíkem se přesune k ovíjecím ramenům a dochází k zabalení, během kterého balík stojí na místě a ovíjecí ramena ho ovíjí fólií kolem dokola. Konečně když je zabalen, je vyložen na pozemek.

Výhody LT Masteru

Asi největší výhodou LT Masteru je jeho velká kapacita kombinovaná s velkou univerzálností. Materiál navíc dokáže slisovat a zabalit rychle, jednoduše a zcela automaticky. Za sezónu dokáže LT Master slisovat a zabalit 20000 až 30000 balíku v závislosti na lisovaném materiálu, přičemž umožňuje zhutnit materiál v balíku o 30 až 70 %. Novinkou poslední generace kombinovaného lisu s baličkou je přepracovaný příjmový zásobník Multicrop o objemu 13m3, který je nově vybaven dávkovacím bubnem, takže zvládá lépe zpracovat velké množství různorodých materiálů. Zásobník je nízké konstrukce a je široký 3,5 m, takže ať už dováží materiál jakýkoliv dopravní prostředek, snadno ho do zásobníku vyloží. Součástí zásobníku je podlahový dopravník, který materiál posouvá dále. Rychlost posuvu je automaticky regulována a přizpůsobuje se aktuálnímu množství materiálu. To je zjišťováno pomocí senzorů snímajících výšku vrstvy hmoty vstupující do lisu.

Lisovací komora je tvořena lisovacími válci, které dokážou přizpůsobit svou rychlost aktuálnímu zatížení podávacího dopravníku. Ocelové válečky mají tloušťku 4 mm a jsou uvnitř zesílené, žebrovaný profil zajišťuje optimální zhutnění a spolehlivé otáčení balíku. Obě poloviny lisovací komory jsou obepnuté průchozím nekonečným pásem. Je tak minimalizován oddrolený materiál. Dodatečně je možné napnutí pásů hydraulicky změnit, což přispívá k bezpečnému startu balíku i k dobrému výhozu balíku. Do lisovací komory je možné vstřikovat i konzervanty případně vodu.

LT Master je vybaven též efektivním vázáním balíku, které ve standardu nabízí kombinované dvojité vázání pro síť a fólii.  

Ovíjecí systém

Ovíjecí systém je stejně důležitý jako lisovací ústrojí. Jenom dobře zabalený balík vydrží manipulaci a zachová anaerobní prostředí a tím uchrání krmivo před degradací. Pojízdný ovíjecí stůl zajíždí pod lisovací komoru a balík přebírá šetrně. Dvojité ovíjecí rameno s natahovacími jednotkami fólie 2 x 750 mm obíhá okolo balíku a ovíječka je tak stále o krok napřed. Pokud dojde k přetržení fólie, rychlost posunu ovíjecího stolu se sníží tak, aby bylo znovu zaručeno 50% překrytí. Balík tak může být bez přerušení ovinut až do konce. Velmi žádaná funkce, zejména u podniků poskytující služby, je schopnost zvážení každého balíku. Stůl baličky je vybaven čtyřmi tenzometrickými váhami, které zjistí hmotnost balíku a tato informace pak může být spolu s dalšími daty o balíky vytištěna na samolepku a balík jí může být označen. Zajímavostí je také fakt, že celý balicí systém prodává Göweil i dalším renomovaným firmám a ty ho integrují do svých kombinovaných lisů.

Po zabalení je balík šetrně vyložen pomocí hydraulicky sklopné odkládací rampy.

LT Master je nenáročný

Jednou z výhod LT Masteru je jeho nenáročnost. V úvodu jsem sice psala, že potřebuje 200 koňový traktor, ale to proto, že stroj je relativně těžký a potřebuje siláka, aby ho dopravil na jeho pracovní místo. Pohon by jistě zvládl i méně výkonný traktor. Kardanem jsou poháněny dva hydrogenerátory a ty následně hydraulicky pohání lisovací komoru stejně jako podlahový dopravník zásobníku.

Hydrauliku používá LT Master svoji, takže má jak vlastní nádrž hydraulického oleje, tak například i vlastní chladič hydraulického oleje.

LT Master je nenáročný rovněž na obsluhu. Novinkou je nový terminál Profi plus L s intuitivním rozhraním, na jehož displeji se zobrazuje celý proces lisování a lze přes něj také všechny funkce lisu nastavit.   

LT Master je nenáročný i na čas. Pracuje efektivně a rychle a požírače času jsou díky optimalizovanému řešení detailů eliminovány. Tak například ovíjecí fólii lze díky rychlouzávěru velmi rychle vyměnit. Příkladem může být i rychlé přizpůsobení stroje aktuálnímu lisovanému materiálu pomocí terminálu Profi Plus L.

LT Master je nenáročný rovněž na údržbu. Mazivo (8 l) a olej (16 l) lze snadno doplnit do centrálního mazání, a to pak zásobuje nejdůležitější místa ložisek trvale tukem, resp. olejem, čímž je zaručena dlouhá životnost.

Autorem článku je Martina Karásková, zveřejněno v týdeníku Zemědělec 12/2024

Leave a Comment

Agrimachines

Kontaktujte nás na e-mail nebo telefonicky. Rádi Vám nabídneme stroje za zvýhodněnou cenu a poradenství v oblasti úspor.

Kontakt

Sídlo firmy:
AgriMachines SE, Bratislavská 3, Hustopeče 69301
+420 727 902 622

Sledujte nás také na

Zanechte nám email

Zanechte nám svůj email, a my se Vám co nejdříve ozveme.